Департамент агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів ОДА
Анонси

Коротко про систему Prozorro

Назад

КОРОТКО ПРО СИСТЕМУ PROZORRO

Prozorro — електронна система публічних закупівель, яка прийшла на зміну паперовим держтендерам. До недавнього часу в Україні працювала нормативно-правова та інституційна база, що регулювала «паперові» процедури державних закупівель. Однак, як свідчить практика, формальна відповідність українського законодавства не гарантувала прозорих, ефективних і справедливих процедур закупівель, а також не сприяла вирішенню найголовнішої проблеми у сфері державних закупівель — викоріненню системної корупції. У зв’язку з цим нашою державою був взятий курс на реформування державних закупівель шляхом запровадження, в тому числі, системи електронних торгів.

Повний перехід на електронний формат державних закупівель було затверджено Законом України від 25.12.2015 р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі».

Веб-порталом Уповноваженого органу з питань закупівель у складі електронної системи закупівель було визначено інформаційно-телекомунікаційну систему Prozorro за адресою в мережі Інтернет: www.prozorro.gov.ua.

При цьому відповідальним за забезпечення функціонування та наповнення веб-порталу було визначено ДП «Зовнішторгвидав України» (нині ДП «Прозорро»).

Про систему Prozorro

З 01.08.16 р. Закон № 922 розповсюдився на всіх замовників (в розумінні цього законодавчого акта). Отже, з цієї дати всі надпорогові закупівлі (тобто ті, вартість яких дорівнює або є більшою за вартість, що встановлена в абз. 2 та 3 ч. 1 ст. 2 Закону № 922) мають здійснюватись через електронну систему закупівель. Порядок проведення надпорогових закупівель регламентується Законом № 922.

Здійснення допорогових закупівель (тобто тих, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абз. 2 та 3 ч. 1 ст. 2 Закону № 922) через електронну систему закупівель залежить від бажання відповідної «бюджетної» особи.

Якщо Замовник вирішив проводити свої допорогові закупівлі через електронну систему, то механізм проведення цих закупівель має відповідати вимогам, які містяться в Порядку проведення допорогових закупівель.

Система Prozorro є складовою електронної системи закупівель. Електронна система закупівель — інформаційно-телекомунікаційна система, що забезпечує проведення процедур закупівель, створення, розміщення, оприлюднення та обмін інформацією і документами в електронному вигляді, до складу якої входять веб-портал Уповноваженого органу (тобто система Prozorro), авторизовані електронні майданчики, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією та документами.

Електронна система закупівель побудована таким чином, що ні держава, ні адміністратор системи не можуть здійснювати вплив на учасників процедури закупівлі та будь-яким чином відсіювати їх.

Система Prozorro — це розташована на сервері база даних, до якої не можна підключитися напряму, а лише через один з авторизованих електронних майданчиків, які мають до неї доступ.

До уваги замовників! Реєстрація в електронній системі закупівель здійснюється одним із способів ідентифікації/авторизації за допомогою:

1) використання електронного цифрового підпису (високий рівень довіри (у разі використання посиленого сертифіката відкритого ключа) або середній рівень довіри (у разі використання сертифіката відкритого ключа),

2) використання сервісів ідентифікації, які надаються установами банку відповідно до законодавства (середній рівень довіри),

3) ідентифікації через отримання авторизованим електронним майданчиком банківського платежу від користувача. Оператор авторизованого електронного майданчика надає рахунок користувачу для оплати. Після перевірки оператор авторизованого електронного майданчика може або повернути платіж користувачу, або зарахувати його у вигляді плати за реєстрацію відповідно до умов договору між користувачем і оператором авторизованого електронного майданчика (середній рівень довіри),

Примітка. Оператор авторизованого електронного майданчика — юридична особа, зареєстрована в установленому законом порядку на території України, що має право на використання такого електронного майданчика.

4) ідентифікації через оператора мобільного зв’язку відповідно до законодавства (середній або незначний рівень довіри),

5) ідентифікації через підписання договору між користувачем та оператором авторизованого електронного майданчика (середній рівень довіри).

Отже, для того, щоб почати працювати в системі Prozorro, необхідно здійснити щонайменше два кроки.

Крок 1. Обрати авторизований електронний майданчик, через який здійснити реєстрацію в системі Prozorro.

Перелік всіх майданчиків можна знайти за посиланням: https://prozorro.gov.ua/majdanchiki-prozorro

Авторизований електронний майданчик — це частина Prozorro, через яку ви працюєте в системі (оголошуєте закупівлю, «спілкуєтесь» з постачальниками з допомогою питань/вимог, які вони можуть поставити від час проведення вами закупівлі, публікуєте рішення про переможця торгів, оприлюднюєте договір і т. д.). Ваш особистий кабінет знаходитиметься саме на майданчику, на якому ви будете зареєстровані, а вся інформація, що ви публікуєте через цей особистий кабінет, буде доступною для перегляду на сайті prozorro.gov.ua та на решті авторизованих електронних майданчиків.

 Обрати для реєстрації можна будь-який майданчик, бажано навіть декілька. З точки зору функціональності між ними немає жодної різниці. Зареєструвавшись на будь-якому з них, ви отримуєте доступ до системи Prozorro. Різниця між ними полягає у зручності користування, якості та різноманітті додаткових сервісів, зручності інтерфейсу з точки зору користувача. Також, як замовнику, вам необхідно пам’ятати, що для повноцінного проведення електронних закупівель як допорогових, так і надпорогових, обирати необхідно майданчик, який акредитований за першим і третім рівнями акредитації. Незалежно від того, на якому з майданчиків ви б не зареєструвались, в будь-який момент ви можете обрати інший або навіть проводити кожну наступну закупівлю на іншому майданчику.

Важливо. Не можна дублювати одну й ту саму закупівлю одночасно на декількох майданчиках. Закупівлю необхідно починати й завершувати на одному й тому самому майданчику.

Крок 2. Створити на авторизованому електронному майданчику оголошення про закупівлю. Співробітники авторизованих електронних майданчиків надаватимуть вам рекомендації, допомагатимуть у створенні/редагуванні закупівлі, а також, за потреби, консультуватимуть вас на всіх етапах процесу торгів.

Якщо у вас виникають запитання, наприклад: 1) Який заголовок слід написати до закупівлі? 2) Що таке CPV 3) Які прописувати строки для етапу Уточнень тощо не вагаючись дзвоніть або пишіть до служби підтримки того майданчика, через який ви створюєте закупівлю. Вас мають проконсультувати з усією компетентністю, терпінням і доброзичливістю. В іншому випадку ви можете обрати другий майданчик та створити закупівлю на ньому. Проте, майте на увазі, що розтлумачувати ту чи іншу норму законодавства не є компетенцією електронного майданчика і з такими питаннями краще звертатись до відповідного департаменту Мінекономрозвитку.

Тож що таке Prozorro? По суті, це зворотній аукціон, в якому Учасники змагаються за право постачати Замовнику певний товар чи послугу. Перемагає той, чия ціна в результаті виявиться найнижчою, а технічні характеристики товару або послуги відповідають тим, що заявлені Замовником в тендерній документації.

 

Законодавство та нормативні акти, що регулюють державні закупівлі:

Закон України “Про публічні закупівлі”;

Наказ Мінекономрозвитку № 490 “Про затвердження форм документів у сфері публічних закупівель”;

Наказ Мінекономрозвитку №454 “Про затвердження Порядку визначення предмета закупівлі”;

Наказ Мінекономрозвитку № 473 “Про визначення веб-порталу Уповноваженого органу з питань закупівель у складі електронної системи закупівель та забезпечення його функціонування”;

Наказ Мінекономрозвитку № 477 “Про затвердження Порядку розміщення інформації про публічні закупівлі”;

Наказ Мінекономрозвитку № 680 “Про затвердження примірної тендерної документації”;

Наказ Мінекономрозвитку № 557 “Про затвердження Примірного положення про тендерний комітет або уповноважену особу (осіб)”;

Наказ ДП “Зовнішторгвидав України” № 35 “Про затвердження Порядку здійснення допорогових закупівель”. 

 

Назад