Департамент агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів ОДА
Анонси

Стан справ, досягнуті результати

Назад

Щодо підведення підсумків розвитку галузі землеробства за 2017 рік

 

Організаційна робота

З метою навчання та підвищення кваліфікації керівників та фахівців сільськогосподарських формувань Чернігівщини, а також впровадження і поширення прогресивних, ресурсо- та енергозберігаючих технологій вирощування сільгоспкультур, ефективного використання земель сільгосппризначення та наявного технічного потенціалу, нарощування виробництва сільськогосподарської продукції, підвищення її конкурентоспроможності, підвищення родючості ґрунтів, тощо – в 2017 році було здійснено підготовку та проведення понад 30 організаційних заходів, спрямованих на ефективний розвиток галузі землеробства, покращення її результатів та раціонального використання земельних ресурсів.

До проведення заходів активно залучались провідні вчені Національної академії аграрних наук України та фахівці світових виробників пестицидів, насіння, сільськогосподарської техніки і обладнання, тощо. Це районні, міжрайонні та обласні семінари-навчання, конференції, наради і дні поля, демонстраційні покази техніки, а також організовувались поїздки аграріїв області на загальнодержавні, регіональні виставки, дні поля, тощо.

Серед основних заходів були:

 • 17.01 Участь у засіданні круглого столу на тему: «Дотримання Закону України «Про охорону праці» студентами аграрних вузів під час проведення виробничої практики в сільськогосподарських підприємствах області (Чернігівський національний технологічний університет, кафедра аграрних технологій та лісового господарства)
 • Спільно з провідними виробниками засобів захисту рослин та насіння сільгоспкультур (Байєр, Басф, Дюпон та Піонер, Сінгента та Агріко, Адама та Солана) проведено 7 семінарів-навчань (конференцій) з керівниками і спеціалістами агроформувань області з питань вивчення нових технологій у вирощуванні сільськогосподарських культур, першим з них була 25.01 зимова конференція «Вивчення нових технологій - запорука успіху» (компанія Байєр).
 • 02.03  проведено обласний семінар з питань застосування новітніх наукових розробок і технологій в сільському господарстві (на базі Інституту сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва НААНУ).
 • 21.03  проведено обласну нараду з питань особливостей виконання комплексу весняно-польових робіт у 2017 році.
 • 12.04 прийнято участь у роботі семінару-практикуму «Підвищення дієвості громадського контролю за охороною праці. Роль профспілок» (Підприємство «Навчально-методичний центр» Федерації профспілкових організацій Чернігівської області).
 • 28.04 прийнято участь у засіданні круглого столу в рамках заходів з відзначення Дня охорони праці в області 28 квітня 2017 року на тему: «Удосконалення збору та використання даних про безпеку та гігієну праці».
 • Спільно з виробниками та постачальниками сільськогосподарської техніки і обладнання (Укравтозапчастина, МТЗ, Техноторг, Агротехсоюз, Юпітер 9, Агросервіс, Тайтен Машинарі) протягом вегетаційного періоду проведено 8 демопоказів сільськогосподарської техніки і обладнання, одним з перших 12.05 проведено день поля з представлення сільськогосподарської техніки вітчизняного та іноземного виробництва (на базі ФГ Напорівське).
 • 20.06 проведено День поля - 2017 на Носівській селекційно-дослідній станції Миронівського інституту пшениці імені В.М. Ремесла НААНУ.
 • Спільно з провідними виробниками засобів захисту рослин, насіння сільгоспкультур та виробниками і постачальниками сільськогосподарської техніки (Байєр, Басф, Дюпон та Піонер, Сінгента та Агріко, Адама та Солана, КВС, Зоря Маїс, Євраліс, Лімагрейн, Монсанта, Укравтозапчастина, МТЗ, Техноторг, Агротехсоюз, Юпітер 9, Агросервіс, Тайтен Машинарі) проведено більше 10 семінарів (днів поля, конференцій) з керівниками і спеціалістами агроформувань області з питань вивчення нових технологій у вирощуванні сільськогосподарських культур, одним з най масових були Дні поля: Іноваційні продукти для прогресивних партнерів 18.08 та 06.10 (на базі СФГ «Колос» та ФГ «Бутенка»).
 • 17.10 прийнято участь у засіданні Громадської ради з питань охорони праці при Управлінні Держпраці у Чернігівській області.
 • 25.10 прийнято участь у з'їзді картоплярів (виробничий майданчик ПБП «Вимал»).
 • 08.12  проведено семінар «Науково-методичні та технологічні підходи вирощування  зернових та технічних культур» (на базі Ніжинського агротехнічного інституту Національного універсиету біоресурсів і природокористування України).

Крім того проведено 5 Skype-нарад із спеціалістами структурних підрозділів райдержадміністрацій з питань агропромислового розвитку.

Розроблено та направлено аграріям області 5 рекомендацій (спільно з Центром наукового забезпечення області, Інститутом сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва НААН, Чернігівським обласним державним центром експертизи сортів рослин Українського інституту експертизи сортів рослин НААН; Чернігівською філією державної установи «Інститут охорони ґрунтів України»):

 • Рекомендації з проведення весняно-польових робіт в умовах 2017 року в господарствах Чернігівської області.
 • Рекомендації з добору сортів рослин ярих видів у 2017 році в господарствах Чернігівської області.
 • Рекомендації щодо збирання зернових культур у 2017 році в господарствах Чернігівської області.
 • Рекомендації з добору сортів рослин озимих видів під урожай 2018 року в господарствах Чернігівської області.
 • Рекомендації з проведення сівби озимих культур у господарствах Чернігівської області під урожай 2018 року.

Спеціалістами відділу прийнято участь у 4 навчаннях голів (старост) об’єднаних територіальних громад області (на базі Чернігівського центру перепідготовки та підвищення  кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій).

Приймалась участь в засіданнях відповідних комісій, робочих груп, в тому числі:

 • екзаменаційна комісія з приймання іспитів на одержання посвідчення "тракторист-машиніст" (при Управлінні Держпродспоживслужби-сектор реєстрації сільськогосподарської техніки);
 • екзаменаційна комісія з приймання іспитів на одержання посвідчення тракториста-машиніста (при Комунальному навчальному закладі «Чернігівський обласний навчально-виробничий центр»);
 • екзаменаційна комісія з приймання іспитів на одержання посвідчення тракториста-машиніста (при Професійних аграрних ліцеях – Сосниця, Замглай, Дігтярі);
 • постійна комісія Чернігівської обласної ради (комісія з питань освіти, науки, культури та інформаційної сфери);

Проводилась робота по використанню коштів, передбачених у державному бюджеті:

 • за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» – ТОВ "Аграрна компанія "Еко-Парк"  Козелецький район, с. Чемер отримала 2981,6 тис. грн (Постанова КМУ № 587 від 15.07.2005  {із змінами Постанова КМ № 508 від 12.07.17});
 • за бюджетною програмою 2801580 «Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників» за напрямком «Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва» – по даній програмі 35 сільгосппідприємств області придбали 134 одиниці сільськогосподарської техніки і обладнання та отримали часткову компенсацію вартості сільськогосподарської техніки і обладнання на загальну суму 13194,34 тис. грн – третій показник по державі (Постанова КМУ № 130 від 01.03.2017).

Розроблено плани заходів:

 • комплексний план заходів Департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації, управлінь агропромислового розвитку районних державних адміністрацій щодо протидії масовим пожежам сільгоспугідь, лісів і торфовищ у пожежонебезпечний період 2017 рік;
 • план забезпечення протипожежного захисту місць збирання, переробки та зберігання нового врожаю 2017 року в сільськогосподарських підприємствах області (спільно з Управлінням ДСНС України в Чернігівській області);
 • план профілактичних заходів з охорони праці серед працівників сільськогосподарських підприємств Чернігівської області на 2017 рік (спільно з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України  в Чернігівській області).

 

Щодо підсумків роботи галузі землеробства за 2017 рік

 

Підсумки посіву під урожай 2017 року:

Завдяки вжитим заходам, відповідно оперативних даних структурних підрозділів районних державних адміністрацій з питань агропромислового розвитку, загальна посівна площа сільськогосподарських культур під урожай поточного року склала майже 1237 тис. га, що на 54 тис. га більше 2016 року (+5%).

В структурі посівів зернові культури займали 56,3% (696,6 тис. га), технічні – 27,9% (344,6 тис. га), картоплеовочева група – 7,2% (89,4 тис. га), кормові – 8,6% (106,1 тис. га).

Особливістю структури посівних площ сільськогосподарських культур під урожай 2017 року в порівнянні з попереднім, на фоні загального збільшення обсягу їх вирощування, було розширення посівів під зерновими на 43,6 тис. га або 7% до минулорічного та технічними (олійними) культурами на 29 тис. га або 9%, а також зменшення площ зайнятих кормовими культурами на 17 тис. га або 14%.

Зокрема, було збільшено обсяги вирощування гороху на 7,7 тис. га (в 2,8 рази до 2016 року), гречки – на 2,8 тис. га (+21% до 2016 року), кукурудзи – на 50,4 тис. га (+16% до 2016 року) та жита – на 4,6 тис. га (+20% до 2016 року).

В технічній групі збільшено площі під соєю на 28,5 тис. га (+35% до 2016 року) та озимим ріпаком – на 25 тис. га (у 7,8 рази), при цьому зменшено обсяги вирощування соняшнику на 11,5 тис. га (–6% до 2016 року).

Попри все, 2017 рік для аграрного сектору області, незважаючи на складні погодні умови та інші виклики, був досить продуктивним.

Отримані результати, забезпечили Чернігівщині високі місця по багатьох показниках на рівні України.

Які ж результати отримано?

Незважаючи на примхи погоди та інші негаразди, минулий рік для аграрного сектору Чернігівщини був досить продуктивним.

Вп’яте поспіль було перетнуто тримільйонну позначку зі збирання зернових та зернобобових культур та вперше в історії області – чотиримільйонну, – отримано 4 мільйона 79 тисяч тонн зернових культур, що на 330 тис. т або 9% більше попереднього рекорду 2016 рокуРівень урожайності склав 58,8 ц/га (+1,7 ц/га до 2016 року).

Довідково:  В 2016 році було отримано рекордний в історії області вал зернових – 3 млн 739,9 тис. т  з площі 653,8 тис. га  за врожайності 57,2 ц/га .

Найбільший вклад у валове виробництво зерна внесли сільськогосподарські агроформування Бобровицького району (майже 460 тис. т), Ічнянського (майже 330), Бахмацького, Прилуцького і Борзнянського (майже по 300), та Чернігівського (понад 200), які разом намолотили майже половину обласного обсягу.

Виробництво  зернових  і  зернобобових  культур  у 2017 році 

(у  масі  після  доробки)

 

Всі  категорії

Сільгосппідприємства

тис. га

ц/га

млн тонн

тис. га

ц/га

млн тонн

Вінницька

853,3

57,3

4,89

686,8

58,6

4,03

Одеська

1188,5

35,9

4,26

829,3

37,6

3,12

Полтавська

939,8

45,1

4,24

724,6

46,1

3,34

Чернігівська

693,9

58,8

4,08

642,0

60,8

3,90

Харківська

987,6

39,1

3,86

700,4

39,3

2,75

Сумська

613,6

60,1

3,69

547,5

62,6

3,43

Дніпропетровська

1120,1

31,9

3,58

679,9

33,0

2,25

Україна

14560,3

42,5

61,92

10509,7

45,6

47,91

В  тому  числі   виробництво  кукурудзи  на  зерно:

 

Всі  категорії

Сільгосппідприємства

тис. га

ц/га

млн тонн

тис. га

ц/га

млн тонн

Полтавська              

575,0

50,4

2,90

479,6

50,4

2,41

Чернігівська                

380,4

75,3

2,86

363,3

76,5

2,78

Вінницька                     

355,8

71,8

2,55

296,0

72,8

2,15

Сумська                           

319,7

74,7

2,39

302,9

75,7

2,29

Черкаська            

348,8

54,9

1,92

309,7

55,9

1,73

Хмельницька      

189,8

79,9

1,52

167,7

83,4

1,40

Дніпропетровська 

320,9

32,1

1,03

134,3

32,5

0,44

Україна

4480,7

55,1

24,67

3428,1

59,5

20,39

Цим досягненням аграрії забезпечили області не лише найвищий результат в її історії, а також і найвищі показники в загальнодержавному рейтингу – 4 місце (в 2016 році – 7 місце) по валовому збору зерна  та  3 місце за рівнем врожайності зернових.

Стосовно деяких інших культур:

Підсумки  збирання  врожаю  2017  року

(по  всіх  категоріях  господарств)

Культури

Валовий збір,

тис. т

Валовий збір 2017
 у % до 2016

Врожайність, ц/га

Місце області за рівнем:

область

Україна

область

Україна

валового збору

врожай-ності

Зернові культури

4079,0

109,1

101,5

58,8

42,5

4

3

в т.ч. пшениця

903,4

106,7

102,7

46,9

41,1

14

8

жито

85,2

141,8

119,0

30,4

29,6

2

12

кукурудза

2863,1

111,0

105,5

75,3

55,1

2

4

гречка

13,6

113,3

122,1

8,6

9,7

8

14

Цукровий буряк

269,3

93,0

108,1

430,9

474,9

13

11

Соняшник

467,7

87,0

99,3

24,2

20,2

14

10

Соя

225,1

99,3

107,0

20,5

19,7

8

12

Картопля

1447,4

120,4

100,8

186,0

167,8

5

5

Овочі

173,6

92,8

99,6

173,8

207,9

23

16

Плоди та ягоди

19,2

132,4

100,5

62,1

103,1

23

22

По сільськогосподарських агроформуваннях Чернігівщини по багатьох позиціях результати ще кращі, а саме область посіла перші місця за валовим збором жита, кукурудзи на зерно та картоплі, друге місце по зернових, сьоме по гречці, восьме по сої, тощо.

Цей перелік можна продовжувати, якщо врахувати нішеві, малопоширені культури.

Щодо інших досягнень…

Цьому сприяло багато чинників, це впровадження високопродуктивних сортів і гібридів сільгоспкультур, правильний їх підбір за групами стиглості, своєчасність проведення відповідних польових робіт, тощо.

Та одним з головних факторів отримання сталих врожаїв є внесення відповідних норм мінеральних добрив.

Їх внесення на 1 га посівної площі за минулий рік склало  139 кг поживних речовин, що більше рівня 2016 року на 10 кг.

За темпами приросту рівня удобрення Чернігівська область постійно випереджає загальнодержавний показник і якщо в 2015 році ми були на 10 місці, в 2016 – 6, то в 2017 зайняли почесне 4 місце.

Підсумки посіву озимих культур під урожай 2018 року:

Відповідно заключних даних посів озимих культур на зерно та зелений корм, включаючи ріпак, проведено на рівні 2016 року – 100% (заключних даних 2016 року), посіяно майже 254 тис. га, що склало 110% до прогнозу.

В тому числі посів озимих колосових культур на зерно проведено на 213,6 тис. га або 101% до прогнозу (-9,1 тис. га до заключних даних 2016 року). З них пшениці посіяно 188,8 тис. га або 101% до прогнозу (-3,4 тис. га до заключних даних 2016 року),  жита – 24,3 тис. га або 100% до прогнозу (-5,6 тис. га до заключних даних 2016 року). 

Посів озимого ріпаку виконаний на 38,4 тис. га або 222% прогнозованого обсягу, що на 9 тис. га більше заключних даних 2016 року.

Довідково:  Слід зазначити ситупцію стосовно жита: по Україні посіяно 149,4 тис. га – Чернігівщина має питому вагу 16,3% – на 2 місці разом із Рівненщиною.  Разом Чернігівська, Житомирська (1 місце - 17,1% або 25,6 тис. га), Рівненська (2 місце – 16,3% або 24,3 тис. га) та Волинська (3 місце – 15,6% або 23,3 тис. га) області засіяли 97,5 тис. га або 65,3% загальнодержавного обсягу.

 

 

 

Назад

18 Січня 2019 16:50